Gimnazjaliści poprowadzili lekcję polskiego dla ukraińskich studentów Politechniki Lubelskiej

3 marca 2018 r. na zaproszenie kierownictwa Studium Języków Obcych wzięliśmy udział w zajęciach języka polskiego dla studentów Politechniki Lubelskiej pochodzących z Ukrainy. "Moc słów" - tak brzmiał temat zajęć, które przygotowaliśmy dla starszych kolegów. Wspólnie rozwiązywaliśmy zadania dotyczące kultury języka i poprawności językowej. Analizowaliśmy różnice między językiem potocznym i oficjalnym, tworzyliśmy autoprezentację i ćwiczyliśmy różne sposoby argumentowania swoich poglądów. To wszystko, oczywiście, w języku polskim! Atmosfera pracy była twórcza i przyjazna.

Zajęcia przeprowadzili uczniowie: Natasza Banaszek 2G, Aleksandra Bordzoł 2G, Wojciech Cajzer 2G, Ada Krasoń 2G, Maciej Lendzion 2G, Paweł Sitarz 2A, Barbara Stojek 2G i Agnieszka Wójcik 2A - pod opieką nauczycielki języka polskiego pani Mirosławy Radowieckiej oraz wychowawczyni 2G pani Beaty Dudy.

Poniżej prezentujemy relacje uczniów z tego niecodziennego wydarzenia.

Przed rozpoczęciem zajęć bardzo się stresowałam, ale gdy doszło do mojego zadania, wszystkie złe emocje odpłynęły. Studenci z Ukrainy okazali się bardzo mili. Kiedy tłumaczyliśmy im, co trzeba zrobić, byli skupieni i spokojni, a gdy dochodziło do rozwiązań, to wykazywali się dużą aktywnością. Po każdym ćwiczeniu nagradzali nas brawami, co było niespodziewane i bardzo motywujące. Przed zajęciami obawiałam się, że będzie zbyt oficjalnie i poważnie, ale zapanowała pozytywna atmosfera i pojawiły się żartobliwe interakcje między prezentującymi rozwiązania. Okazało się też, że jesteśmy pasjonatami tej samej gry komputerowej Miłą niespodzianką były dla nas podziękowania podpisane przez wykładowców i studentów.

Ada Krasoń, klasa II G

Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się wziąć udział w prowadzeniu zajęć języka polskiego dla studentów Politechniki Lubelskiej z Ukrainy. Mimo moich obaw, wszystko poszło zgodnie z planem. Nasi „uczniowie" zaangażowali się w rozwiązywanie przygotowanych przez nas ćwiczeń. Stworzyli życzliwą atmosferę. Zajęcia te okazały się dla mnie ważnym doświadczeniem.

Aleksandra Bordzoł, klasa II G

Miałam wielką przyjemność uczestniczyć w zajęciach ze studentami z Ukrainy, organizowanych przez Studium Języków Obcych Politechniki Lubelskiej. Wystąpiłam w charakterze mentora czuwającego nad przebiegiem pracy. Zostałam pozytywnie zaskoczona przez naszych sąsiadów zza Bugu, którzy wykazali się niemałą aktywnością podczas wspólnej pracy. Ogromne wrażenie wywarła na mnie ich umiejętność sprawnego porozumiewania się w języku polskim. Uśmiech stanowił nieodłączny element naszego spotkania. Życzliwość ze strony zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich pozwoliła zapomnieć o niepotrzebnym stresie oraz sprzyjała wspólnej nauce.
Myślę, że to spotkanie stanowiło świetną okazję do tego, aby na nowo dostrzec walory języka ojczystego i poznać nieco bliżej naszych wschodnich sąsiadów, którzy pod wieloma względami są do nas bardzo podobni.

Barbara Stojek, klasa 2 G

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.
https://www.g16-lublin.eu/galerie/fotografii/lekcja-polskiego-dla-studentow-pl-z-ukrainy

Relacja z wydarzenia na stronie Politechniki Lubelskiej.
http://www.pollub.pl/pl/news/get/id/7499