Drogie Koleżanki i Koledzy!

Spotykamy się w szczególnym dniu dla naszej Szkoły. Oto uroczyście nadane zostanie imię Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Patronem naszej Szkoły będzie wielki Polak, wybitny kompozytor, wspaniały ambasador naszej ojczyzny – Fryderyk Chopin. Ten genialny człowiek, urodzony 22 lutego 1810 r. w Żelazowj Woli – maleńkiej, nikomu nieznanej wiosce – niewątpliwie zasługuje na miano jednego z największych muzyków wszechczasów.

Szanowni Państwo!

W tej uroczystej dla nas chwili trzeba przypomnieć chociaż kilka faktów z krótkiego, ale jakże bogatego w treści życia Fryderyka Chopina! Już od najmłodszych lat przejawiał talent i zainteresowania muzyczne. Jego pierwszą kompozycją, którą stworzył w wieku 7 lat, był Polonez g-moll. Do dwudziestego roku życia młody Fryderyk przebywał w Warszawie, gdzie liczne dawane przez niego koncerty cieszyły się dużym uznaniem. Dowodem na to może być wypowiedź jednego ze słuchaczy Chopina – Stephena Hellera: Woli [Chopin] wysokie salony od wysokich gór [...] a mimo to w sposób niepojety, tworzy w całkiem innym duchu, tj. bardzo pięknie i głeboko. W 1830 r. w burzliwych okolicznościach wyjechał z Polski i już nigdy do niej nie powrócił. Tęsknocie za ojczyzną dawał wyraz w swej twórczości artystycznej. Nuta melancholii i żalu, charakterystyczne dla jego muzyki, są wyrazem bólu i zawiedzionych nadziei po upadku powstania listopadowego. Ciężka choroba, a pewnie i stan ducha będący efektem tragicznych losów ojczyzny sprawiły, że w wieku zaledwie 39 lat Fryderyk Chopin zmarł, pozostawiając po sobie liczne utwory fortepianowe, które grane są dziś na całym świecie.

Mili Goście!

Imię naszej Szkoły nie jest przypadkowe. Ten wybitny Polak, kompozytor jest dla nas przykładem, że dzięki pracy i poświęceniu można osiągnąć bardzo wiele. Z pewnością będzie dla nas wzorem do naśladowania.

Bez cienia przesady można powiedzieć, że wiele okoliczności przemawia za nadaniem naszej Szkole tego imienia – jest ono dla nas niemalże przepowiedziane historią. Na uwagę zasługuje fakt, że nasza Szkoła mieści się na osiedlu im. F. Chopina. Co więcej, ulica przy której się znajdujemy, pochodzi od nazwy miejscowości, w której Chopin spędził jedne z najwspanialszych wakacji. Ta miejscowość to oczywiście Poturzyn.

Wielce Szanowni Państwo!

Fryderyk Chopin to cżłowiek genialny, jednak jak mówi stare powiedzenie, na sukces składa się tylko 2% geniuszu, pozostałe 98% wypełnia ciężka praca. Właśnie tego ostatniego uczono Chopina i tego też uczono nas, uczy się i będzie uczyło w Gimnazjum nr 16 w Lublinie, od dziś Gimnazjum im. F. Chopina.

Niech więc dzisiejsza podniosła uroczystość, głęboko zapadając w serca, utwierdzi w nas wolę zdobywania wiedzy.

Ola Czarnek